PM Modi dials Himanta Biswa Sarma to take stock of Assam Flood 2022

1

অসম বান ২০২২ৰ বুজ লবলৈ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক ডায়েল কৰিলে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে

PM Modi dials Himanta Biswa Sarma to take stock of Assam Flood 2022

গুৱাহাটীঃ শনিবাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক ফোন কৰি ৰাজ্যৰ বান পৰিস্থিতিৰ সন্দৰ্ভত সোধা-পোছা কৰে।

PM Modi dials Himanta Biswa Sarma to take stock of Assam Flood 2022
Assam Flood 2022

মোদীয়ে বানপানীৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত লোকসকলে সন্মুখীন হোৱা কষ্টক লৈ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰি কেন্দ্ৰৰ পৰা ৰাজ্যখনলৈ সকলো সম্ভৱপৰ সহায়ৰ আশ্বাস প্ৰদান কৰে।
“আজি পুৱা ৬ বজাত মাননীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী @narendramodi ji য়ে মোক ফোন কৰি #অসমৰ #বানপানীৰ পৰিস্থিতিৰ বিষয়ে সোধা-পোছা কৰে। এই স্বাভাৱিক দুৰ্যোগৰ ফলত ৰাইজে সন্মুখীন হোৱা কষ্টক লৈ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰাৰ সময়ত মাননীয় প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ পৰা সকলো সহায়ৰ আশ্বাস দিয়ে তেওঁৰ আশ্বস্ত কৰা উদাৰতাৰ দ্বাৰা।’- টুইট কৰি এইদৰে কয় শৰ্মাই।
আজি পুৱা ৬ বজাত,মাননীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী @narendramodi ji দেৱে মোক ফোন কৰি #অসমৰ #বান পৰিস্থিতিৰ বিষয়ে সোধা-পোছা কৰিলে। যখন প্ৰকাশ…

ৰাজ্যত চলিত বৰ্ষত বানপানী আৰু ভূমিস্খলনৰ ফলত ২৮ খন জিলাত ১৮.৯৫ লাখ লোকে ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে আৰু ৫৫ জন লোকৰ মৃত্যু হৈছে বানপানীত।
পিটিআইৰ পৰা ইনপুটৰ সৈতে

Assam floods 2022: Nine killed, over 6 lakh affected; more rainfall on cards

 

অসমৰ বানপানীঃ ৯ জনৰ মৃত্যু, ৬ লাখৰো অধিক লোক ক্ষতিগ্ৰস্ত; কাৰ্ডত অধিক বৰষুণ

 

নতুন দিল্লীঃ বানপানী, প্ৰচণ্ড বৰষুণ আৰু ভূমিস্খলনে অসমৰ লগতে উত্তৰ-পূবৰ অন্যান্য ৰাজ্যসমূহ পংগু কৰি পেলাইছে, য’ত অসমৰ ৯ জনকে ধৰি কমেও ১২ জন লোকে প্ৰাণ হেৰুৱাইছে আৰু এই পৰ্যন্ত ৬ লাখৰো অধিক লোক ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে। ইফালে, অনাগত দিনত পৰিস্থিতি অধিক ভয়াৱহ হ’ব পাৰে বুলি সকীয়াই দিছে কৰ্তৃপক্ষই।
অবিৰত বৰষুণৰ ফলত হোৱা প্ৰচণ্ড ভূমিস্খলনৰ পিছতে ত্ৰিপুৰা, মিজোৰাম, মণিপুৰ আৰু উজনি অসমক সংযোগ কৰা অসমৰ ডিমা হাচাও জিলাৰ মাজেৰে একাকী ৰে’লপথ ছিন্নভিন্ন হৈ থকাৰ সময়তে অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী, পৰিবহণ ইন্ধন আৰু শাক-পাচলিৰ উপলব্ধতাৰ আশংকাই উত্তৰ-পূবৰ কিছুমান বিশেষ অঞ্চলৰ জনসাধাৰণক আৱৰি ধৰিছে।
ত্ৰিপুৰা, মিজোৰাম আৰু উজনি অসমৰ কৰ্তৃপক্ষই অৱশ্যে কয় যে অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী আৰু পৰিবহণ ইন্ধনৰ পৰ্যাপ্ত মজুত আছে, আৰু যদি কোনোবাই অবৈধ জমাকৰণ কৰিবলৈ বা দাম বৃদ্ধি কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে তেন্তে চৰকাৰে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব।
অসমত বৃদ্ধি পালে ৯ জনলৈ, ৬ লাখৰো অধিক লোক আক্ৰান্ত
অসমৰ বানপানী আৰু ভূমিস্খলনৰ সংখ্যা ৯ জনলৈ বৃদ্ধি পালে, দৰং জিলাত বানপানীত আৰু এজন লোকৰ মৃত্যু হোৱাৰ খবৰ পোৱাৰ লগতে ক্ষতিগ্ৰস্ত লোকৰ সংখ্যা ছয় লাখৰ ওপৰেৰে গুলীয়াই হত্যা কৰা হৈছে, কিয়নো ৰাজ্যখনে চতুৰ্থ দিনৰ বাবে বিগত বছৰবোৰত সংঘটিত হোৱা অন্যতম ভয়াৱহ বানপানীৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দি থকাৰ সময়তে অসমৰ বানপানী আৰু ভূমিস্খলনৰ সংখ্যা ৯ জনলৈ বৃদ্ধি পালে বুধবাৰে.
বানপানীৰ ফলত স্থানচ্যুত হোৱা ২৭খন ক্ষতিগ্ৰস্ত জিলাৰ প্ৰায় ৫০ হাজাৰ লোকে বিদ্যালয়, ঘাইপথ আৰু মথাউৰিত স্থাপন কৰা অস্থায়ী সাহায্য শিবিৰত আশ্ৰয় লৈছে।
৫ লাখৰো অধিক লোক পলায়ন কৰিলে; অধিক বৰষুণৰ আশা কৰা হৈছে
বাৰিষাৰ পূৰ্বে হোৱা বৰষুণৰ ফলত সৃষ্টি হোৱা প্ৰচণ্ড বানপানীৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ অসমত পাঁচ লাখৰো অধিক লোকে ঘৰৰ পৰা পলায়ন কৰিছে।
বুধবাৰেও বৰষুণ অব্যাহত আছে, পৰৱৰ্তী দুদিনত অধিক পূৰ্বানুমান কৰা হৈছে।
কাছাৰত ভাৰতীয় সেনাৰ উদ্ধাৰ অভিযান
অসমৰ বান পৰিস্থিতি অধিক ভয়াৱহ হৈ পৰাত ভাৰতীয় সেনাই উদ্ধাৰ অভিযান আৰম্ভ কৰিছে, বৰ্তমান বানপানীৰ সময়ছোৱাত ৰাজ্যৰ ২৬খন জিলাৰ ৪.০৩ লাখৰো অধিক লোক ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে।
মছিমপুৰ গেৰিছনৰ সেনা আৰু আছাম ৰাইফলছক সামৰি লোৱা নিৰাপত্তা বাহিনীয়ে মঙলবাৰে ৰাজ্যখনৰ অন্যতম বানপীড়িত জিলা কাছাৰ জিলাৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত বান উদ্ধাৰ অভিযান আৰম্ভ কৰে।

কাছাৰ জিলাৰ ডেপুটি কমিছনাৰৰ পৰা জৰুৰী অনুৰোধ লাভ কৰাৰ লগে লগে বানপানীত ধৰা পৰা বহুমূলীয়া জীৱন উদ্ধাৰৰ বাবে ভাৰতীয় সেনা আৰু অসম ৰাইফলছৰ দলে ক্ষিপ্ৰ আৰু সমন্বিত ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰে। গুৱাহাটীস্থিত ডিফেন্স পি আৰ অ’ই কয় যে মহিলা, বৃদ্ধ, আৰু সৰু ল’ৰা-ছোৱালীক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া হৈছিল।
“সময়মতে আৰু ক্ষিপ্ৰ পদক্ষেপৰ ফলত জীৱন ৰক্ষা পোৱাৰ লগতে এক বৃহৎ দুৰ্যোগ ৰোধ কৰা হৈছে। শ্ৰীকোনা বেটেলিয়ন অৱ আছাম ৰাইফলছ আৰু সেনা বাহিনীৰ দুয়োপক্ষই মুঠ ৫০০ গাওঁবাসীক উদ্ধাৰ কৰে। গধূলিলৈকে আৰু উপায়ুক্তই উদ্ধাৰৰ প্ৰচেষ্টা অব্যাহত আছিল।” আৰু স্থানীয় ৰাইজে অসম ৰাইফলছ আৰু সেনাই আগবঢ়োৱা সেৱাৰ শলাগ লয়।’-প্ৰতিৰক্ষা পি আৰ অ’ই কয়।
সাহায্য কামত সহযোগিতা আগবঢ়াব মেঘালয়ৰ মুখ্যমন্ত্ৰী
মেঘালয়ৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যোৱা ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰ জৰিয়তে বানপীড়িত বৰাক উপত্যকালৈ প্ৰেৰণ কৰা সাহায্য সামগ্ৰীসমূহ সুচাৰুৰূপে চলাচল হোৱাত সহায় বিচাৰি মেঘালয়ৰ মুখ্যমন্ত্ৰী কনৰাড চাংমাৰ সৈতে কথা পাতিছে অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী শৰ্মাই। শৰ্মাই কয় যে ক্ষতিগ্ৰস্ত লোকসকলৰ কাষ চাপিবলৈ অসমৰ প্ৰচেষ্টাত মেঘালয়ৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে সমৰ্থনৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল।
মেঘালয়ৰ মাননীয় মুখ্যমন্ত্ৰী শ্ৰী @SangmaConrad ji ৰ সৈতে ভিচি অনুষ্ঠিত কৰি সাহায্য সামগ্ৰীৰ মসৃণ গতি নিশ্চিত কৰাত তেওঁৰ সহায় বিচাৰিলে… https://t.co/bqSltJCTSw

হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা (@himantabiswa) ১৬৫২৮৮৪৬৩৯০০০
হোজাইত ২০০০ৰো অধিক লোক উদ্ধাৰ, নগাঁৱত স্থাপন কৰা ৮৯টা সাহায্য শিবিৰ
ৰাজ্যৰ স্বাস্থ্যমন্ত্ৰী কেশৱ মহন্তই জনোৱা মতে, হোজাই জিলাত দুই হাজাৰৰো অধিক লোক আৱদ্ধ হৈ আছে উদ্ধাৰ অভিযান অব্যাহত। ৰাষ্ট্রীয় কর্তৃপক্ষই জনোৱা মতে, ব্ৰহ্মপুত্রৰ জলপৃষ্ঠ আৰু অধিক বৃদ্ধি পোৱাৰ সম্ভাৱনা আছিল৷
তাত সাহায্য প্ৰদানৰ কাম চোৱাচিতা কৰি থকা অসমৰ ৰাজহ মন্ত্ৰী যোগেন মোহনে কয় যে, ‘আটাইতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত ডিমা হাচাও জিলাত পৰিস্থিতি অত্যন্ত ভয়াৱহ হৈ আছে, বানপানী আৰু ভূমিস্খলনৰ বাবে ৰে’ল আৰু পথ দুয়োটা সংযোগ বিচ্ছিন্ন হৈ আছে।
নগাঁও জিলাৰ কামপুৰ ৰাজহ চক্ৰত এজন লোক নিৰুদ্দেশ হোৱা বুলি জানিব পৰা গৈছে। জিলা প্ৰশাসনে ৮৯ টা সাহায্য শিবিৰ আৰু ৮৯ টা বিতৰণ কেন্দ্ৰ স্থাপন কৰিছে য’ত ৩৯৫৫৮ জন বানপীড়িত লোকে আশ্ৰয় লৈছে।
পশু সুৰক্ষাৰ বাবে ৪০টা হাইলেণ্ড নিৰ্মাণৰ নিশ্চিতকৰণ মন্ত্ৰী
বানপানীৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত জীৱ-জন্তুৰ বাবে চৰকাৰৰ প্ৰস্তুতিৰ আশ্বাস দি অসমৰ বনমন্ত্ৰী পৰিমল সুক্লবৈদ্যই বুধবাৰে কয় যে কাজিৰঙা আৰু অন্যান্য ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান, আৰু বন্যপ্ৰাণীত চলি থকা বান পৰিস্থিতিৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰে প্ৰায় ৪০ টা হাইলেণ্ডৰ নিৰ্মাণ কাৰ্য সফলতাৰে সম্পূৰ্ণ কৰিছে ৰাজ্যৰ অভয়াৰণ্যসমূহ।

 

Heavy rains with thunderstorms lash Mumbai; watch

Assam Police 2022 SI Result– Sub Inspector post

Assam floods: Nine killed, over 6 lakh affected; more rainfall on cards

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.