YouTube কপিৰাইট দাবীৰ সৈতে কেনেকৈ মোকাবিলা কৰে: ব্যৱহৃত সঁজুলি আৰু অধিক

YouTube কপিৰাইট

6

YouTube কপিৰাইট :

 

প্ৰতিমাহে ২ বিলিয়নতকৈ অধিক লগ-ইন ব্যৱহাৰকাৰী ইউটিউবলৈ আহে আৰু প্ৰতি মিনিটত ৫০০ ঘণ্টাৰো অধিক ভিডিঅ’ আপলোড কৰা হয়। নিঃসন্দেহে কোম্পানীটোৱে কপিৰাইট উলংঘাৰ অভিযোগৰ সৈতে দৈনিক মোকাবিলা কৰাৰ এক বোজাদাৰ কামৰ সন্মুখীন হৈছে। সংবাদ মাধ্যমৰ সৈতে হোৱা এক মত বিনিময়ত ইউটিউবৰ গ্ৰুপ প্ৰডাক্ট মেনেজাৰ ফেবিঅ’ মাগাগনাই শ্বেয়াৰ কৰে যে গুগলৰ ভিডিঅ’ শ্বেয়াৰিং প্লেটফৰ্মে এনে অভিযোগৰ সৈতে কেনেদৰে মোকাবিলা কৰে। তেওঁ কন্টেন্ট ক্ৰিয়েটৰসকলক সুৰক্ষিত আৰু সুৰক্ষা দিবলৈ ইউটিউবে গঢ়ি তোলা কপিৰাইট ব্যৱস্থাৰ বিষয়ে কয়। কপিৰাইট মেনেজমেণ্ট ছুইট বুলি কোৱা হৈছে, ইয়াক দাবী কৰা হৈছে সমগ্ৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ মাজত ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰিবলৈ ডিজাইন কৰা হৈছে। ইয়াৰ তিনিটা সঁজুলি আছে: ৱেবফৰ্ম, কপিৰাইট মেচ, আৰু কন্টেন্ট আইডি।

YouTube কপিৰাইট দাবীৰ সৈতে কেনেকৈ মোকাবিলা কৰে: ব্যৱহৃত সঁজুলি আৰু অধিক

কন্টেন্ট ক্ৰিয়েটৰসকলৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত আৰু ৰক্ষাৰ বাবে ইউটিউবে গ্ৰহণ কৰা ব্যৱস্থাসমূহৰ বিষয়ে ক’লে, “ইউটিউবে অধিকাৰধাৰীসকলক আমাৰ চাবস্ক্ৰিপচন ভিত্তিক আৰু বিজ্ঞাপন সমৰ্থিত মডেলৰ জৰিয়তে নিজৰ আৰু ব্যৱহাৰকাৰীয়ে সৃষ্টি কৰা দুয়োটা কন্টেন্টৰ পৰা ধন উপাৰ্জনৰ সুযোগ প্ৰদান কৰিছে।” .আমি ইউটিউবৰ কপিৰাইট মেনেজমেণ্ট ছুইট বিকশিত আৰু পৰিচালনা কৰিবলৈ লাখ লাখ ডলাৰ বিনিয়োগ কৰিছো।এই বিনিয়োগসমূহে সমৃদ্ধিশালী সৃষ্টিশীল অৰ্থনীতি ৰক্ষা কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে;কন্টেন্ট আপলোডাৰসকলে তেওঁলোকৰ কন্টেন্টৰ পৰা শ্বেয়াৰ কৰাৰ আৰু ধন ঘটাৰ উপায় থকাটো নিশ্চিত কৰা।আচলতে ইউটিউবে ধন দিছে আৰু, কন্টেন্ট আইডিৰ জৰিয়তে দাবী কৰা আৰু মুদ্ৰাকৰণ কৰা বিষয়বস্তুৰ পৰা ২০২০ চনৰ ডিচেম্বৰলৈকে অধিকাৰ ধাৰীসকলক প্ৰদান কৰা ৫.৫ বিলিয়ন ডলাৰতকৈ অধিক ৰাজহ,”

 

YouTube কেনেকৈ নিশ্চিত কৰে যে অধিকাৰধাৰীসকলৰ তেওঁলোকৰ কামৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ আছে

 

 

সকলোৱে ইউটিউবৰ কপিৰাইট মেনেজমেণ্ট ছুইটত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে, যাৰ লক্ষ্য হৈছে অধিকাৰ ধাৰীসকলক ইউটিউবত তেওঁলোকৰ কপিৰাইটযুক্ত সামগ্ৰীৰ সম্পূৰ্ণ নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰদান কৰা। কপিৰাইট উলংঘাৰ বিৰুদ্ধে ইউটিউবৰ কাৰ্য্যসমূহ কপিৰাইটৰ মালিক বা সৃষ্টিকৰ্তাৰ পছন্দৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে — এটা গোটেই ভিডিঅ’ চোৱাৰ পৰা ব্লক কৰক; ভিডিঅ’টোৰ বিৰুদ্ধে বিজ্ঞাপন চলাই, কিছুমান ক্ষেত্ৰত আপলোডাৰৰ সৈতে ৰাজহ ভাগ-বতৰা কৰি, মুদ্ৰাকৰণ কৰা; বা ভিডিঅ’টোৰ দৰ্শকৰ পৰিসংখ্যা অনুসৰণ কৰক। বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে কোম্পানীটোৰ মতে ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল এই ভিডিঅ’সমূহৰ বাবে অধিকাৰ ধাৰীসকলে কপিৰাইট টেকডাউন জমা দিয়াৰ প্ৰয়োজন নাই আৰু ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে ভিডিঅ’সমূহ লাইভ হোৱাৰ বিনিময়ত মুদ্ৰাকৰণ আৰু বিজ্ঞাপন চলোৱাৰ সুযোগ পায়। কোম্পানীটোৱে দাবী কৰে যে বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে অধিকাৰধাৰীসকলে সকলো কন্টেন্ট আইডি দাবীৰ ৯০% মুদ্ৰাকৰণ কৰিবলৈ বাছি লয়, যাৰ ফলত নিজৰ বাবে বহুতো নতুন ৰাজহৰ ধাৰা মুকলি হয়।

YouTube কপিৰাইট মেনেজমেণ্ট ছুইটৰ তিনিটা মূল সঁজুলি কেনেকৈ কাম কৰে

 

* Webform: ই ৮০টা ভাষাত উপলব্ধ। এই সঁজুলিটো কপিৰাইটযুক্ত বিষয়বস্তুৰ অকৰ্তৃত্বশীল কপি আঁতৰোৱাৰ আটাইতকৈ সহজ উপায় বুলি দাবী কৰা হৈছে, নিজেই এটা কপিৰাইট জাননী জমা দি।

* কপিৰাইট মিল সঁজুলি: কপিৰাইট মিল সঁজুলি বিশেষভাৱে সৃষ্টিকৰ্তাৰ বাবে ডিজাইন কৰা হৈছে। ই ইউটিউবত ভিডিঅ’ৰ পুনৰ আপলোড বিচাৰিবলৈ কন্টেন্ট আইডি মেচিং প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰে। ইউটিউবত ৰেফাৰেন্স ফাইল আপলোড কৰাৰ পৰিৱৰ্তে যিসকল সৃষ্টিকৰ্তাই প্ৰথমে ইউটিউবত ভিডিঅ’ আপলোড কৰে তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ ভিডিঅ’ৰ পৰৱৰ্তী আপলোড দেখুওৱা হয়। তাৰ পিছত সৃষ্টিকৰ্তাসকলে মিল থকা ভিডিঅ’সমূহ পৰ্যালোচনা কৰিব পাৰে আৰু তেওঁলোকে আঁতৰাব বিচৰা যিকোনো এটাৰ বাবে টেকডাউনসমূহ ফাইল কৰিব পাৰে। তেওঁলোকে আপলোডাৰৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিবলৈও বাছি ল’ব পাৰে।

* কন্টেন্ট আইডি: সংগীত লেবেল, চলচ্চিত্ৰ ষ্টুডিঅ’, সংগ্ৰহ সমিতি আৰু অন্যান্য সেৱা প্ৰদানকাৰীৰ দৰে স্কেল কৰা অধিকাৰ-ব্যৱস্থাপনা প্ৰয়োজনীয়তা থকাসকলৰ বাবে এইটো ইউটিউবৰ উদ্যোগ সমাধান। কোম্পানীটোৰ মতে, আজি ইউটিউবত বিশ্বজুৰি ৯৮%তকৈ অধিক কপিৰাইট দাবী আমাৰ সম্পূৰ্ণ স্বয়ংক্ৰিয় কন্টেন্ট আইডি সমাধানৰ জৰিয়তে চম্ভালি লোৱা হয়, জাননী-আৰু-টেকডাউন প্ৰক্ৰিয়াৰ পৰিৱৰ্তে। কন্টেন্ট আইডি মূলতঃ এটা ডিজিটেল ফিংগাৰপ্ৰিণ্টিং চিষ্টেম যিয়ে অধিকাৰধাৰীসকলক ৰেফাৰেন্স ফাইল হিচাপে তেওঁলোকৰ একচেটিয়া অধিকাৰ থকা বিষয়বস্তু আপলোড কৰাৰ অনুমতি দিয়ে, আৰু তাৰ পিছত ইউটিউবত আপলোড কৰা ভিডিঅ’সমূহক সেই কন্টেন্টৰ মিলৰ বাবে স্কেন কৰে। যেতিয়া এজন ব্যৱহাৰকাৰীয়ে বিষয়বস্তু আপলোড কৰে, বিষয়বস্তু ID এ ডাটাবেছৰ বিপৰীতে মিল থকা ভিডিঅ’সমূহৰ বাবে স্কেন কৰে। যদি এটা মিল আছে, তেন্তে এটা বিষয়বস্তুৰ মালিকে নিজেই নিৰ্ধাৰণ কৰা পূৰ্বনিৰ্ধাৰিত নিয়ম বা নীতিৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি এটা ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হয়।

লগতে পঢ়ক

POCO F4 launch: expected price, specifications, and everything you need to know

AGNIPATH Recruitment 2022 – ভাৰতীয় সেনা, নৌসেনা আৰু বায়ুসেনা প্ৰয়োগ কৰক

PM Modi dials Himanta Biswa Sarma to take stock of Assam Flood 2022

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.