Child Health Care of Assam Govt latasest Update 2022/2023

Child Health Care of Assam

2

শিশু স্বাস্থ্য সেৱা অসম চৰকাৰৰ latest Update 2022/2023

 

Child Health Care Assam :

শিশুৰ স্বাস্থ্য কি?

শিশু স্বাস্থ্য হৈছে শাৰীৰিক, মানসিক, বৌদ্ধিক, সামাজিক আৰু আৱেগিক সুস্থতাৰ অৱস্থা আৰু কেৱল ৰোগ বা দুৰ্বলতাৰ অনুপস্থিতি নহয়। সুস্থ শিশুৱে এনে পৰিয়াল, পৰিৱেশ, আৰু সম্প্ৰদায়ত বাস কৰে যিয়ে তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ সম্পূৰ্ণ বিকাশৰ সম্ভাৱনাক লাভ কৰাৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে।

শিশুৰ স্বাস্থ্যসেৱাৰ বাবে আমাৰ আঁচনিসমূহ:
তালু আৰু ওঁঠ ফাটি যোৱা শিশুৰ বাবে বিনামূলীয়া অস্ত্ৰোপচাৰ
জন্মগত হৃদৰোগ থকা শিশুৰ বাবে বিনামূলীয়া অপাৰেচন
স্নেহস্পৰ্শ

শিশুৰ বাবে মূল স্বাস্থ্যজনিত বিপদ:

 

Child Health Care of Assam Govt latasest Update 2022/2023

 

২০১১ চনত পাঁচ বছৰৰ তলৰ প্ৰায় ৬৯ লাখ শিশুৰ মৃত্যু হৈছিল – প্ৰতি ঘণ্টাত প্ৰায় ৮০০ শিশুৰ মৃত্যু হৈছিল – কিন্তু বেছিভাগেই ভাবুকিৰ পৰা ৰক্ষা পৰিব পাৰিছিল আৰু সহজ, সুলভ হস্তক্ষেপৰ সুবিধাৰে লাভৱান হ’ব পাৰিছিল।

জীৱনৰ প্ৰথম মাহত মৃত্যুৰ আশংকা সৰ্বাধিক হয়। অকাল জন্ম, জন্মৰ সময়ত শ্বাসৰুদ্ধ আৰু সংক্ৰমণৰ ফলত বেছিভাগ নৱজাতকৰ মৃত্যু হয়। নৱজাতকৰ স্বাস্থ্যজনিত বিপদ কম কৰা হয়।

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত গুণগত মানৰ যত্ন;
দক্ষ প্ৰসৱ পৰিচাৰিকাৰ দ্বাৰা নিৰাপদ প্ৰসৱ; আৰু
শক্তিশালী নৱজাতকৰ যত্ন: উশাহ-নিশাহ আৰু উষ্ণতাৰ প্ৰতি তাৎক্ষণিক মনোযোগ, স্বাস্থ্যসন্মত ৰছী আৰু ছালৰ যত্ন, আৰু একচেটিয়া স্তনপান আগতীয়াকৈ আৰম্ভ কৰা।
এমাহৰ পৰা পাঁচ বছৰ বয়সলৈকে মৃত্যুৰ মূল কাৰণ হ’ল নিউমোনিয়া, ডায়েৰিয়া, মেলেৰিয়া আৰু মিজিলছ। পুষ্টিহীনতাই শিশুৰ মৃত্যুৰ এক তৃতীয়াংশতকৈ অধিক কাৰক বুলি অনুমান কৰা হৈছে।

পাঁচ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ মৃত্যুৰ প্ৰধান কাৰণ হ’ল নিউমোনিয়া। পুষ্টিহীনতা আৰু ঘৰৰ ভিতৰৰ বায়ু প্ৰদূষণকে ধৰি প্ৰধান বিপদজনক কাৰকসমূহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাটো নিউমোনিয়া প্ৰতিৰোধৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়, লগতে টিকাকৰণ আৰু স্তনপান কৰাটোও অতি

প্ৰয়োজনীয়। ৰোগটো ফলপ্ৰসূভাৱে পৰিচালনা কৰাৰ বাবে এন্টিবায়টিক আৰু অক্সিজেন অতি প্ৰয়োজনীয় আহিলা।
উন্নয়নশীল দেশসমূহৰ শিশুৰ অসুস্থতা আৰু মৃত্যুৰ প্ৰধান কাৰণ ডায়েৰিয়া ৰোগ। স্তনপান কৰাই সৰু ল’ৰা-ছোৱালীৰ ডায়েৰিয়া ৰোধ কৰাত সহায় কৰে। অসুস্থ শিশুৰ বাবে মৌখিক পুনৰ জলসিঞ্চন লৱণ (ORS)ৰ সৈতে জিংক পৰিপূৰক ঔষধ মিহলাই চিকিৎসা কৰাটো নিৰাপদ, খৰচ-বহনক্ষম, আৰু জীৱন ৰক্ষা কৰে।

মেলেৰিয়াত আক্ৰান্ত হৈ প্ৰতি মিনিটত এজন শিশুৰ মৃত্যু হয়। কীটনাশক ঔষধেৰে চিকিৎসা কৰা জালে সংক্ৰমণ ৰোধ কৰে আৰু শিশুৰ জীয়াই থকাৰ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে।
এইচ আই ভি ৰোগীৰ ৯০% তকৈ অধিক শিশু মাতৃৰ পৰা শিশুলৈ সংক্ৰমণৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হয়; এন্টিৰেট্ৰ’ভাইৰেল ঔষধৰ লগতে সুৰক্ষিত প্ৰসৱ আৰু খুৱাই দিয়াৰ পদ্ধতিৰে ইয়াক প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি।

বিশ্বজুৰি পাঁচ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ মৃত্যুৰ প্ৰায় ২০% মৃত্যুৰ পৰা হাত সাৰিব পৰা যাব যদিহে খাদ্য প্ৰদানৰ নিৰ্দেশনা মানি চলা হয়। WHO এ ছমাহৰ বাবে একচেটিয়াভাৱে স্তনপান কৰা, ছমাহত বয়স অনুসৰি আৰু নিৰাপদ পৰিপূৰক খাদ্য প্ৰৱৰ্তন কৰা, আৰু দুবছৰ বা তাৰ পিছত স্তনপান অব্যাহত ৰখাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।

প্ৰায় দুই তৃতীয়াংশ শিশুৰ মৃত্যু ব্যৱহাৰিক, কম খৰচী হস্তক্ষেপৰ জৰিয়তে প্ৰতিৰোধ কৰিব পৰা যায়। WHO এ দেশসমূহক এক ধাৰাবাহিকতাত সংহত, ফলপ্ৰসূ যত্ন প্ৰদান কৰাত সহায় কৰি শিশুৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰিছে – মাতৃৰ বাবে সুস্থ গৰ্ভাৱস্থাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি, জন্ম আৰু পাঁচ বছৰ বয়সলৈকে যত্নৰ জৰিয়তে। শক্তিশালী স্বাস্থ্য ব্যৱস্থাত বিনিয়োগ কৰাটো গুণগত মানৰ যত্ন প্ৰতিৰোধ আৰু প্ৰদানৰ মূল চাবিকাঠি।

মূল তথ্য :

 

৫ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ মৃত্যুৰ ১৬% নিউমোনিয়া হৈছে, ২০১৫ চনত ৯২০ ১৩৬ টা শিশুৰ মৃত্যু হৈছে।
ভাইৰাছ, বেক্টেৰিয়া বা ভেঁকুৰৰ ফলত নিউমোনিয়া হ’ব পাৰে।
টিকাকৰণ, পৰ্যাপ্ত পুষ্টি, পৰিৱেশৰ কাৰকসমূহৰ সমাধানৰ দ্বাৰা নিউমোনিয়া প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি।
বেক্টেৰিয়াৰ ফলত হোৱা নিউমোনিয়া এন্টিবায়টিকৰ দ্বাৰা চিকিৎসা কৰিব পাৰি, কিন্তু নিউমোনিয়াত আক্ৰান্ত শিশুৰ এক তৃতীয়াংশইহে তেওঁলোকৰ প্ৰয়োজনীয় এন্টিবায়টিক লাভ কৰে।

নিউমোনিয়া হৈছে এক প্ৰকাৰৰ তীব্ৰ শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত সংক্ৰমণ যিয়ে হাওঁফাওঁত আক্ৰান্ত হয়। হাওঁফাওঁবোৰ এলভিঅ’লি নামৰ সৰু সৰু মোনাৰে গঠিত, যিবোৰ সুস্থ ব্যক্তিয়ে উশাহ ল’লে বায়ুৰে ভৰি পৰে। যেতিয়া কোনো ব্যক্তিৰ নিউমোনিয়া হয় তেতিয়া এলভিঅ’লিবোৰ পূজ আৰু তৰল পদাৰ্থৰে ভৰি পৰে, যাৰ ফলত উশাহ-নিশাহ লোৱাত বিষ হয় আৰু অক্সিজেন গ্ৰহণ সীমিত হৈ পৰে।

নিউমোনিয়া হৈছে বিশ্বজুৰি শিশুৰ মৃত্যুৰ একক বৃহত্তম সংক্ৰামক কাৰণ। ২০১৫ চনত নিউমোনিয়াত ৫ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ মৃত্যু হৈছিল ৯২০ ১৩৬ টা, যিটো পাঁচ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ মৃত্যুৰ ১৬%। নিউমোনিয়া সকলোতে শিশু আৰু পৰিয়ালত আক্ৰান্ত হয় যদিও দক্ষিণ এছিয়া আৰু উপ-চাহাৰা আফ্ৰিকাত ইয়াৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ বেছি। শিশুক নিউমোনিয়াৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰি, সহজ হস্তক্ষেপৰ দ্বাৰা ইয়াক প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি, আৰু কম খৰচী, কম প্ৰযুক্তিৰ ঔষধ আৰু যত্নৰে চিকিৎসা কৰিব পাৰি।

কাৰণ

 

ভাইৰাছ, বেক্টেৰিয়া, ভেঁকুৰকে ধৰি কেইবাটাও সংক্ৰামক দ্ৰব্যৰ ফলত নিউমোনিয়া হয়। আটাইতকৈ সাধাৰণ কেইটা হ’ল-

ষ্ট্ৰেপ্ট’ক’কাছ নিউমোনিয়াশিশুৰ বেক্টেৰিয়াজনিত নিউমোনিয়াৰ আটাইতকৈ সাধাৰণ কাৰণ;
হিম’ফিলাছ ইনফ্লুৱেঞ্জা টাইপ বি (Hib) – বেক্টেৰিয়াৰ নিউমোনিয়াৰ দ্বিতীয় সৰ্বাধিক কাৰণ;
শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত চিনচিটিয়াল ভাইৰাছ হৈছে নিউমোনিয়াৰ আটাইতকৈ সাধাৰণ ভাইৰাছজনিত কাৰণ;
এইচ আই ভি সংক্ৰমিত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত নিউমোচিষ্টিছ জিৰ’ভেচি হৈছে নিউমোনিয়াৰ অন্যতম সাধাৰণ কাৰণ, এইচ আই ভি আক্ৰান্ত শিশুৰ নিউমোনিয়াত হোৱা মৃত্যুৰ অন্ততঃ এক চতুৰ্থাংশৰ বাবে ই দায়ী।

 

সংক্ৰমণ

 

নিউমোনিয়া বহু ধৰণে বিয়পিব পাৰে। শিশুৰ নাক বা ডিঙিত সাধাৰণতে পোৱা ভাইৰাছ আৰু বেক্টেৰিয়া, উশাহ ল’লে হাওঁফাওঁত সংক্ৰমিত হ’ব পাৰে। কাহ বা হাঁচিৰ পৰা বায়ুত থকা টোপালৰ জৰিয়তেও বিয়পিব পাৰে। তদুপৰি বিশেষকৈ জন্মৰ সময়ত আৰু তাৰ কিছু সময়ৰ পিছতে তেজৰ যোগেদি নিউমোনিয়া বিয়পিব পাৰে। নিউমোনিয়া সৃষ্টি কৰা বিভিন্ন ৰোগ সৃষ্টিকাৰী জীৱাণু আৰু ইয়াৰ সংক্ৰমণৰ উপায়সমূহৰ ওপৰত অধিক গৱেষণা কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে, কিয়নো চিকিৎসা আৰু প্ৰতিৰোধৰ বাবে ইয়াৰ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

 

উপস্থাপন কৰা বৈশিষ্ট্যসমূহ

 

ভাইৰাছ আৰু বেক্টেৰিয়াৰ নিউমোনিয়াৰ উপস্থাপন বৈশিষ্ট্যসমূহ একেধৰণৰ। কিন্তু বেক্টেৰিয়াজনিত নিউমোনিয়াৰ লক্ষণতকৈ ভাইৰাছজনিত নিউমোনিয়াৰ লক্ষণসমূহ অধিক হ’ব পাৰে। ৫ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ ক্ষেত্ৰত, যিসকলৰ কাহ আৰু/বা উশাহ-নিশাহ লোৱাত অসুবিধা হয়, জ্বৰ থকা বা নথকা শিশুৰ ক্ষেত্ৰত, দ্ৰুত উশাহ লোৱা বা বুকুৰ তলৰ বেৰখন উশাহ লোৱাৰ সময়ত য’ত সোমাই যায় বা পিছুৱাই যায় (সুস্থ অৱস্থাত) তাতেই নিউমোনিয়া ধৰা পৰে ব্যক্তি, শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ সময়ত বুকুখন প্ৰসাৰিত হয়)। ভাইৰাছজনিত সংক্ৰমণত হুহুকি অহাটো বেছিকৈ দেখা যায়।

অতি গুৰুতৰভাৱে অসুস্থ শিশুৱে খাদ্য বা পানীয় কৰিব নোৱাৰিব পাৰে আৰু ইয়াৰ উপৰিও অচেতনতা, হাইপোথাৰ্মিয়া আৰু কনভলচনৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে।

 

বিপদজনক কাৰকসমূহ

 

বেছিভাগ সুস্থ শিশুৱে নিজৰ প্ৰাকৃতিক প্ৰতিৰক্ষাৰ সহায়ত সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিব পাৰে যদিও যিসকল শিশুৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাত আপোচ কৰা হয়, তেওঁলোকৰ নিউমোনিয়া হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি। বিশেষকৈ কেৱল স্তনপান নকৰা শিশুৰ অপুষ্টি বা অপুষ্টিৰ ফলত শিশুৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল হ’ব পাৰে।

পূৰ্বতে থকা ৰোগ, যেনে লক্ষণযুক্ত এইচ আই ভি সংক্ৰমণ আৰু মিজিলছ আদিয়েও শিশুৰ নিউমোনিয়া হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে।

তলত উল্লেখ কৰা পৰিৱেশগত কাৰকসমূহেও শিশুৰ নিউমোনিয়াৰ প্ৰতি সহজলভ্যতা বৃদ্ধি কৰে:

জৈৱবস্তুৰ ইন্ধন (যেনে কাঠ বা গোবৰ) ৰন্ধা আৰু গৰম কৰাৰ ফলত ঘৰৰ ভিতৰৰ বায়ু প্ৰদূষণ
ভিৰ কৰা ঘৰত বাস কৰা
অভিভাৱকৰ ধূমপান।

 

উপচাৰ

 

নিউমোনিয়া এন্টিবায়টিকৰ দ্বাৰা চিকিৎসা কৰিব লাগে। পছন্দৰ এন্টিবায়টিক হ’ল এমোক্সিচিলিন বিক্ষিপ্ত টেবলেট। নিউমোনিয়াৰ বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে মৌখিক এন্টিবায়টিকৰ প্ৰয়োজন হয়, যিবোৰ প্ৰায়ে স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰত প্ৰেছক্ৰিপচন কৰা হয়। প্ৰশিক্ষিত সম্প্ৰদায়ৰ স্বাস্থ্যকৰ্মীসকলেও সম্প্ৰদায় পৰ্যায়ত কম খৰচী মৌখিক এন্টিবায়টিকৰ দ্বাৰাও এই ক্ষেত্ৰসমূহ নিৰ্ণয় আৰু চিকিৎসা কৰিব পাৰে। নিউমোনিয়াৰ গুৰুতৰ ক্ষেত্ৰতহে চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰাটো বাঞ্ছনীয়।

 

প্ৰতিৰোধ:

 

শিশুৰ নিউমোনিয়া প্ৰতিৰোধ কৰাটো শিশুৰ মৃত্যুৰ হাৰ হ্ৰাস কৰাৰ কৌশলৰ এক অপৰিহাৰ্য উপাদান। Hib, নিউমোককাচ, মিজিলছ আৰু হুপিং কাহ (pertussis)ৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিষেধক প্ৰদান কৰিলে নিউমোনিয়া প্ৰতিৰোধৰ আটাইতকৈ ফলপ্ৰসূ উপায়।

 

পৰ্যাপ্ত পুষ্টি শিশুৰ প্ৰাকৃতিক প্ৰতিৰক্ষা উন্নত কৰাৰ মূল চাবিকাঠি, জীৱনৰ প্ৰথম ৬ মাহৰ বাবে একচেটিয়া স্তনপানৰ পৰা আৰম্ভ কৰি। নিউমোনিয়া প্ৰতিৰোধত ফলপ্ৰসূ হোৱাৰ উপৰিও শিশুটি যদি অসুস্থ হৈ পৰে তেন্তে ৰোগৰ দৈৰ্ঘ্য হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

 

ঘৰৰ ভিতৰৰ বায়ু প্ৰদূষণৰ দৰে পৰিৱেশজনিত কাৰকসমূহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিলে (উদাহৰণস্বৰূপে সুলভ মূল্যৰ পৰিষ্কাৰ ঘৰৰ ভিতৰৰ চৌকা প্ৰদান কৰি) আৰু ভিৰ কৰা ঘৰত ভাল পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাক উৎসাহিত কৰিলেও নিউমোনিয়াত অসুস্থ হোৱা শিশুৰ সংখ্যা হ্ৰাস পায়।

 

এইচ আই ভি ৰোগত আক্ৰান্ত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত নিমোনিয়া হোৱাৰ সম্ভাৱনা কমোৱাৰ বাবে প্ৰতিদিনে এন্টিবায়টিক কট্ৰিম’ক্সাজ’ল দিয়া হয়।

 

NHM Assam CHO Recruitment 2022 – Apply for 600 Community Health Officer Vacancy

PM Modi dials Himanta Biswa Sarma to take stock of Assam Flood 2022

Leave A Reply

Your email address will not be published.